Testowe bazy online

 

Zapraszamy do korzystania z baz danych w dostępach testowych

 

DOSTĘP: 16.11.2020 - 15.12.2020

Writefull został specjalnie zaprojektowany dla pracowników naukowych i studentów wyższych uczelni do korekty tekstów naukowych w języku angielskim. Writefull poprawia gramatykę, interpunkcję, ortografię i stylistykę. Sugeruje poprawki w strukturze zdań w tekstach naukowych, brakujące elementy cytowania i proponuje słownictwo charakterystyczne dla danej dyscypliny, co jest szczególnie ważne dla pomyślnej publikacji w międzynarodowych czasopismach.

 

Przewodnik użytkownika

1. Writefull for Word

Writefull jest to wtyczka do Microsoft Word, która wymaga instalacji, dostępu do internetu  i rejestracji przy użyciu adresu mailowego w domenie uczelni.

Writefull sprawdza poprawność gramatyki, pisowni, słownictwa, interpunkcji i stylu. Oferuje również funkcję „Language Search” – bazę danych autentycznych tekstów naukowych, w której studenci i pracownicy mogą wyszukiwać wzorce językowe, które mogą włączyć do swoich własnych tekstów. Ponadto oferuje „Paletę zdań”, która jest zbiorem przykładowych zdań przydatnych do pisania akademickiego.

Writefull for Word można pobrać ze strony internetowej Writefull, gdzie znajdują się następujące wtyczki:

 1. Writefull for Microsoft Word in Windows - działa na komputerach stacjonarnych, warunkiem jest posiadanie systemu Windows 7 i nowszego oraz pakietu MS Office 2013 i nowszego.
 2. Writefull for Microsoft Word in macOS and Office online – należy zalogować się na swoje konto w Office 365, w dokumencie Word pobieramy wtyczkę Writefull i aktywujemy ją, podając adres email w domenie Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Działa w Microsoft 365, Office 365, Word Online, Office 2016+, Office 2019.
 3. Writefull for Overleaf – działa tylko w przeglądarce Chrome. Na stronie Overleaf należy założyć konto, podając email w domenie Uniwersytetu Morskiego
  w Gdyni.

2. Writefull Revise

Writefull Revise wyświetla tekst pod kątem poprawności gramatyki, ortografii, słownictwa, interpunkcji i stylu. Studenci i pracownicy mogą przesłać swój tekst do programu Revise, przejrzeć sugestie językowe i pobrać poprawioną wersję tekstu zawierającą wszystkie zaakceptowane sugestie. Writefull Revise pokazuje również liczbę sugestii językowych, które są podane w pięciu kategoriach, odzwierciedlając ogólną jakość językową przesłanego dokumentu.

Pobierz Writefull Revise

3. Writefull Cite

Writefull Cite wyświetla teksty pod kątem kompletności cytatów, podkreślając zdania, które powinny być poparte odniesieniem. Gdy Writefull zidentyfikuje zdanie jako przedstawiające informacje, które wymagają odniesienia, a zdanie nie zawiera jeszcze odniesienia, Writefull zasugeruje dodanie. Studenci i pracownicy mogą przesyłać swoje teksty do Cite i przeglądać sugestie cytowań oferowane przez to narzędzie.

W przeciwieństwie do narzędzi antyplagiatowych, Cite nie porównuje tekstów z bazą danych. Wykorzystuje swój własny model oparty na sztucznej inteligencji, aby ocenić, czy cytaty są prawdopodobnie potrzebne.

Pobierz Writefull Cite

 

Digital Science, część Holtzbrinck Publishing Group, do której należy m.in. Springer Nature i Macmillan Publishers zaprasza na szkolenie online dla użytkowników:

18.11.2020 (środa) godz. 13:00 Writefull – narzędzie do korekty tekstów naukowych

Szkolenie odbędzie się w języku angielskim.

Jeżeli nie mogą Państwo uczestniczyć, mimo to prosimy o rejestrację. Po zakończeniu webinarium na Państwa adres e-mailowy zostanie wysłany link do nagrania.

 

 

DOSTĘP: 03.11.2020 - 31.01.2021

Bentham Science jest największym wydawcą czasopism naukowych, technicznych i medycznych (ponad sto recenzowanych tytułów w wersji drukowanej i online).

Linia produktów Bentham Science zawiera wiele czasopism o wysokiej jakości, które są abstraktowane i indeksowane w wiodących bazach, uznanych na całym świecie.

Najlepsze czasopisma to:

Current Neuropharmacology (Impact Factor: 4.66)

Current Medicinal Chemistry (Impact Factor: 4.18)

Current Topics in Medicinal Chemistry (Impact Factor: 3.21)

Current Alzheimer Research (Impact Factor: 3.04)

Mini-Reviews in Medicinal Chemistry (Impact Factor: 2.73)

 

 

DOSTĘP: 02.11.2020 - 31.01.2021

Bentham Science posiada obszerną bibliotekę książek elektronicznych z zakresu nauk ścisłych, technologii, medycyny, nauk społecznych i humanistycznych. Bentham eBooks publikuje monografie, podręczniki, materiały konferencyjne, tomy przeglądów, biografie i autobiografie.

Prosimy o korzystanie z przeglądarek Google Chrome i Firefox.

 

 

dostęp:  16.04.2020 - 31.05.2020

TRANS TECH PUBLICATIONS - wydawnictwo oferuje publikacje z dziedziny materiałoznawstwa, inżynierii materiałowej i fizyki.   

Zasoby w bazie: czasopisma elektroniczne (16 magazynów) oraz ebooki  i materiały konferencyjne na platformie Scientific.net ze Szwajcarii.

Informacje o bazie:

Prezentacja bazy Scientific.Net wydawnictwa Trans Tech Publications

 

 

 

dostęp:  10.04.2020 - 01.06.2020

UWAGA:  W ramach testu, Uniwersytet Morski w Gdyni uzykał dostęp do ebooków, które można czytać online oraz cytować.

Nie można ich natomiast pobierać na swój komputer.

Ponadto baza zawiera 470 książek w otwartym dostępie i te publikacje oczywiście mogą być zapisywane na Państwa nośnikach. Pozycje w otwartym dostępie oznaczone są

Taylor & Francis ebooks to baza książek z dziedziny nauk ścisłych i humanistycznych, zawiera również ebooki CRC Press i Routledge. To około 70 kolekcji tematycznych zawierających ponad 120 tys. e-booków z wielu różnych dziedzin: od biologii, zoologii, weterynarii, chemii, biochemii, ekologii, inżynierii, budownictwa lądowego-podziemnego i nauki o żywieniu, po systemy IT, statystykę, biznes, zarządzanie.

Informacje o bazie:

Prezentacja bazy TAYLOR & FRANCIS eBOOKS

 

 

 

eBook Subscription Harvard Business Review Press Collection

  

Baza  eBook Subscription Harvard Business Publishing Collection została dodana na platformę EBSCOhost oraz do wyszukiwarki EBSCO Discovery Service

dostęp:  06.04.2020 - 31.05.2020

eBook Subscription Harvard Business Review Press Collection oferuje dostęp do pełnego katalogu książek elektronicznych wydawnictwa Harvard Business Review Press.  Zawartość kolekcji to ponad 600 e-Booków, pośród których czytelnicy znajdą ponad 400 monografii, nowo wydane e-booki, prace seminaryjne i ponad 150 kompilacji artykułów z serii HBR Classics. Kolekcja eBooków Harvard Business Review Press zapewnia dostęp do pozycji z zakresu takich tematów, jak komunikacja biznesowa, rozwój kariery, podejmowanie decyzji i rozwiązywanie problemów, ekonomia, przedsiębiorczość, finanse, zasoby ludzkie i zarządzanie personelem, przywództwo i zarządzanie, marketing, zachowania organizacyjne, sukces osobisty, rozwój umiejętności, planowanie strategiczne.

Na liście baz na platformie EBSCOhost kolekcja dostępna jest pod nazwą eBook Subscription Harvard Business Review Press Collection Trial.

 

 

 

dostęp:  05.04.2020 - 31.05.2020

AccessEngineering jest referencyjną bazą wiedzy dla naukowców, inżynierów, kadry dydaktycznej oraz studentów. Zapewnia dostęp do światowej klasy najbardziej rozpoznawalnej i używanej kolekcji autorytatywnych i regularnie aktualizowanych informacji naukowych. Przydatna jest naukowcom-inżynierom oraz pracownikom dydaktycznym do nauczania rozwiązywania współczesnych problemów szeroko pojętej inżynierii na rzeczywistych przykładach.

Baza zapewnia dostęp do:

 • najświeższych informacji z takich dziedzin jak: bionauka, kompetencje biznesowe, chemia, inżynieria cywilna, komunikacja/telekomunikacja, energetyka/paliwa, inżynieria środowiska, inżynieria przemysłowa, DIY, materiałoznawstwo, mechanika, zarzadzanie operacyjne, informatyka;

 • 650 książek inżynieryjnych;

 • ponad 906 materiałów uzupełnianych comiesięcznie o kolejne takich jak: filmy instruktażowe tworzone na wyłączność dla AccessEngineering przez ekspertów, prezentujące rozwiązania rzeczywistych i bieżących problemów inżynieryjnych;

 • map procesowych gotowych do użycia w prowadzeniu wykładów / kursów;

 • kalkulatorów pozwalające na sprawne obliczenia i symulacje wyników przy badaniach naukowych i rozwiązywaniach zagadnień;

 • ponad 4 300 interaktywnych grafów i tabel gotowych do użycia do analizy danych w pracach badawczych / projektach;

 • bieżącego przeglądu najważniejszych innowacyjnych doniesień i badań ze świata inżynierii w trybie 24/7.

Informacje o bazie:

Prezentacja Access Engineering

 

 

 

dostęp:  05.04.2020 - 31.05.2020

Access Science - to dynamiczny zasób online, zawierający w sobie precyzyjnie napisane, wysokiej jakości materiały referencyjne, które obejmują wszystkie główne dyscypliny naukowe. Wielokrotnie nagradzana "brama" do wiedzy naukowej, oferuje linki do podstawowych materiałów badawczych, filmów i animacji, a także specjalnie zaprojektowane mapy programów nauczania dla nauczycieli. Dzięki tym i innym funkcjom online AccessScience stale poszerza możliwości demonstrowania i wyjaśniania podstawowych, wiarygodnych informacji naukowych w sposób inspirujący i prowadzący użytkowników do głębszej wiedzy.

Baza zawiera:

 • ponad 8500 artykułów obejmujących wszystkie główne dyscypliny naukowe i obejmujących McGraw-Hill Encyclopedia of Science and Technology oraz wcześniejszych McGraw-Hill Yearbooks of Science and Technology
 • ponad 115 000 - definicji ze słownika terminów naukowo-technicznych McGraw-Hill
 • 3000 biografii znanych postaci naukowych
 • ponad 18 000 grafik i animacji ilustrujących kluczowe tematy
 • linki do literatury za pośrednictwem DOI pomagają użytkownikom w kontynuowaniu badań przy użyciu podstawowych źródeł informacji

Informacje o bazie:

Prezentacja Access Science

Access Science - Quick Start Guide

Access Science - ulotka informacyjna

 

 

 

dostęp: 17.03.2020 - 16.04.2020

Dostęp jest możliwy z komputerów w sieci Uniwersytetu Morskiego w Gdyni oraz przez PROXY.  Aby wejść do bazy należy zapoznać się z warunkami oraz zasadami dostępu i je zaakceptować.

Baza Passport (dawna nazwa GMID) jest produkowana przez firmę Euromonitor International (Wlk. Brytania) i zawiera statystyki demograficzne i ekonomiczne z 205 krajów oraz dane i analizy dotyczące światowego handlu detalicznego, produkcji i działalności firm.

Informacje o bazie: 

Solutions for Academics

Economies

Consumers

Economies: Industrial       

Przewodnik po bazie:   Passport User Guide